DEVLET TİYATROLARI'NDA SEZON SONU

DEVLET TİYATROLARI’NDA SEZON SONU

Devlet Tiyatroları’nda perdeler, içinde bulunduğumuz bu mayıs ayından itibaren bir sonraki sezona kadar kapanıyor. 2018-2019 sezonu için oyuncular son oyunlarını oynayacak ve seyirciler de bu sezonun son oyunlarını izleyecekler. Bursa da dâhil olmak üzere Türkiye’de birçok ildeki il müdürlüklerine ait sahnelerde verdiği temsiller ve çeşitli illerde Devlet Tiyatrosu sahnelerine düzenlediği turneler ile faaliyetlerini sürdüren Devlet Tiyatroları, hem ekonomik hem de sanatsal anlamda tiyatro severlerin uğrak noktası olarak karşımıza çıkıyor. Bu nedenle internetten bilet satışının başladığı saatten kısa bir süre sonra çoğu oyunun biletlerinin tükendiğini görüp de şaşırmamak gerekir.

Şehrimiz adına konuşacak olursak; Bursa da Devlet Tiyatroları’nın yoğun ilgiyle takip edildiği şehirlerin başında geliyor. Gencinden yaşlısına fahiş fiyatlar ödemeden sanatla buluşmak isteyenlerin ihtiyaçlarını karşılayan Bursa Devlet Tiyatrosu, sanatseverler arasında büyük bir rağbet görüyor. Hiç şüphesiz tarihi binası ve merkezi konumu da bu ilginin artmasında önemli bir rol oynuyor

Başarılı bir şekilde 2018-2019 sezonunu tamamlamaya hazırlanan Bursa Devlet Tiyatrosu’nun oyunları içerisinde özellikle Orhan Kemal’in kitabından uyarlanan ve Ersan Uysal’ın oyunlaştırdığı ‘Üç Kâğıtçı’ oyunu en sevilen oyunların başında geliyor. Yönetmenliğini Burak Karaman’ın üstlendiği ve Ali Volkan Çetinkaya’nın başrolünü başarılı bir şekilde oynadığı ‘Üç Kağıtçı’ oyunu, müzikleriyle, danslarıyla, diyalogları ve hikâyesiyle Bursalıların en sevdiği oyunlar arasında yerini almayı başardı.

 

Aynı zamanda ‘Bana Mastika’yı Çalsana’ ve ‘Bir İnce Sızı Nisan 1915’ gibi başarılı oyunlar ile birlikte birçok tiyatro oyununu da bünyesinde barındıran Bursa Devlet Tiyatrosu, bu sezonki son oyunlarını, sazlı sözlü eski bir İstanbul komedisi olan ‘Akide Şekeri’ ve derin bir arka planı fakat kısa bir sahne süresi olan ‘Köprüdeki Adam’ oyunu ile tamamlamayı planlıyor. Aynı zamanda kırk dakikalık ‘Sinco Akıllı Sincap’ adlı bir çocuk oyunu da mayıs ayı programında yerini alıyor.

 

Gayet güzel bir sezon geçiren Bursa Devlet Tiyatrosu’nun son oyunlarını seyretmek ve yüksek fiyatlar ödemeden keyifli bir akşam geçirmek isterseniz Heykel’de bulunan Ahmet Vefik Paşa Devlet Tiyatrosu’nun içinde bulunan gişeden biletinizi alabilirsiniz. Aynı zamanda Devlet Tiyatroları, oyunun oynanacağı günden on üç gün önce ilgili oyunun biletini internet satışına da açıyor. Bununla birlikte ekim ayında yeni sezonun açılışının yapılacağı Devlet Tiyatroları’nın yanı sıra alternatif birçok oyun bilgisini degecegunduzbursa.com sitemizden öğrenebilirsiniz.