Bursa'nın Müzeleri

Bursa Müzeleri

Bursa’da insanın ilgisine göre gezip iştahını daha da arttırabileceği birçok şahane müze mevcut. Bıçak, el nakışları, mezar taşları gibi özel alanların yanında; tarihe yakından tanıklık etmek isteyenler için insanlığı ilgilendiren birçok müze de kapılarını açmış ziyaretçilerini bekliyor. Şehrin uzuvlarına doğru adeta oksijeni işleyip yayan müzeler, Bursa’nın hafızasını da tazelemekten geri kalmıyor. Biz de bugün en önemlilerini sizler için derledik.
 
1-Bursa Kent Müzesi
 
Bursa Kent Müzesi, eski bir müze olmamasına rağmen gerek konumu gerekse işleyişi itibarıyla Bursa’nın önde gelen müzeleri arasında yerini alıyor. Uzun yıllar adliye binası olarak hizmet veren Bursa Kent Müzesi binası, 15 yılı aşkın bir süredir müze olarak faaliyetini sürdürüyor. 3 katlı olan binanın içerisinde kronolojik Bursa tarihi, ünlü Bursa simaları, Bursa çarşı figürleri gibi konularda çeşitli görsel ve eşyalar sergileniyor. Ayrıca aralıklarla yenilenen sergi salonları da müzenin içinde ziyaretçilere açık durumda. Pazartesi kapalı olan Bursa Kent Müzesi, haftanın diğer günleri 9-30-17.30 saatleri arasında ziyaretçilerini bekliyor.
 
2- Bursa Arkeoloji Müzesi
 
Birden fazla yer değiştiren Bursa Arkeoloji Müzesi, 1972 yılında Kültürpark içerisinde bulunan modern binanın yapımının tamamlanmasıyla buraya nakledilmiş ve o tarihte de ziyarete açılmıştır. Çeşitli salonlara ayrılmış olan müzede, milattan önceki devirlerden başlayarak Orta Çağ sonlarına kadar Bitinya ve Misya bölgelerinde bulunmuş eserler sergilenmektedir. Merak uyandıran nesneler ve ilgi çeken bilgiler ile Bursa Arkeoloji Müzesi, müzeseverlerin mutlaka uğradığı yerlerin başında geliyor. Ulaşım kolaylığı ve ayrıca Kültürpark avantajı ile Bursa’da sıklıkla tercih edilen müzeler arasında yerini almış durumda.
 
3-Atatürk Evi Müzesi
 
19. yüzyıl Fransız mimari örneklerini taşıyan bu köşk Cumhuriyet’in 50. Yılında müze haline dönüştürülerek müzeseverlerin ziyaretine açılmıştır. Çekirge Caddesi üzerinde bulunan bu köşk, Atatürk’ün Bursa’yı ziyaretleri sırasında birçok defa kendisine tahsis edilmiştir. Güzel bir sivil mimari ve yakın tarihin bir örneği olan köşkün odalarında ve salonlarında Atatürk’ün
kullandığı orijinal eşyalar sergilenmektedir. (Aynı zamanda ilgilisi için bir diğer müzeye dönüştürülen köşk olan Yıldırım’daki Hünkar Köşkü Müzesi de gezilecekler listesine eklenebilir. Birçok padişah ve komutanları ağırlayan Hünkar Köşkü yine Bursa’daki güzel sivil mimari örnekleri arasında yer almaktadır.)
 
4- Mudanya Mütareke Evi Müzesi
 
Bursa’nın merkezinden ayrılarak hem biraz deniz havası almak hem de tarihi bir müze görmek isterseniz Mudanya Mütareke Evi Müzesi bu isteğiniz için biçilmiş kaftan niteliğinde. Pazartesi hariç haftanın diğer günlerinde hizmet veren bu mütareke evi, yine bir 19. Yüzyıl ürünü ve yakın tarihin dokusunu her bir odasına işlemiş vaziyette... Mütareke salonu, İsmet İnönü, Asım Gündüz ve yaverlerinin odaları, yakın tarihe ait birçok belge ve eşyayı içinde barındıran Mudanya Mütareke Evi Müzesi, geçtiğimiz yıllarda yenilenen yüzüyle ziyaretçilerini bekliyor.
 
5- Tofaş Anadolu Arabaları Müzesi
 
Yıldırım’a bağlı Umurbey Mahallesi’nde bulunan Tofaş Bursa Anadolu Arabaları Müzesi, Türkiye’de ilk ve tek olma özelliğini taşıyor. Eski çağlardan bu yana kullanılan binek araçlardan başlayarak içinde bulunduğumuz modern çağa kadar birçok taşıtın sergilendiği müzede, aynı zamanda 2600 yıl öncesine ait nadide bir eser de müzenin en değerli parçası olarak yerini alıyor. 2002 yılında müze olarak ziyarete açılan bu müzede siz de arabaların tarihi gelişimine tanıklık ederek zamanınızı keyifli bir şekilde değerlendirebilirsiniz. Pazartesi hariç haftanın diğer günleri hizmet veren müzenin bahçesinde asırlık ağaçların yanı sıra onlarca güzel bitkiyi de görmek mümkün.
 
6- Cumalıkızık Etnografya Müzesi
 
Unesco Dünya Miras Listesi’nde yer alan Cumalıkızık, kendi başına ayrı bir müze olmakla birlikte buraya yolu düşen meraklılarına yönelik de bir etnografya müzesini içinde barındırıyor. 2015 yılında yenilenen yüzüyle hizmete açılan Cumalıkızık Etnografya Müzesi, Cumalıkızık’ın tarihi yaşantısıyla ilgili birçok ipucunu günümüze aktarıyor. Birçok ev eşyası, av eşyası, alet ve araç-gerecin içinde bulunduğu, 700 yıllık bir köyün geçmişini yansıtan bu müzede, Orhan Gazi’nin Cumalıkızık Köyü’ne verdiği bir berat da sergileniyor. Cumalıkızık’ta yaptığınız güzel bir köy kahvaltısından sonra köyün içinde bulunan bu merak uyandıran müzeyi de gezmekten keyif alacaksınız.

Benzer Yazılar

 • Kültür Sanat
 • 04.05.2018

Bilinmesi Gereken 9 Festival

 • Kültür Sanat
 • 06.01.2018

Kışın Ev veya AVM hapsinde olmayın!

 • Kültür Sanat
 • 06.02.2018

Çingeneler Zamanı Müzikali

 • Kültür Sanat
 • 07.01.2018

KENDİNİ KEŞFETMEK

 • Kültür Sanat
 • 10.01.2018

Bursa'da Öğrenciler Neler Yapabilir?

 • Kültür Sanat
 • 12.01.2018

Yorgunluktan Usananlara Tavsiyeler