Çingeneler Zamanı Müzikali

5121 5
Çingeneler Zamanı.. Time of the Gypsies…Orijinal adıyla Dom za Vesanje..

Sırp yönetmen Emir Kusturica’nın yönetmen koltuğunda oturduğu 1988 yılında seyirci karşısına çıkarılan ve yönetmenin en iyi filmlerin biri olarak gösterilen Çingeneler Zamani filminin tamamı çingenece çekilmiştir.O dönemde Cannes Film Festivalinde de oldukça dikkat çekmiştir.

 
 

      İzlerken hem  güldüren hem dram barından ve her izlediğimde aynı duyguları yeniden hissettiren Çingeneler Zamanı filminde daha güzel bir hayata sahip olma hayalleriyle yaşamını devam ettiren Perhan’ın yavaş yavaş yaşamına olan inancını nasıl kaybettiğini ve madalyonun öteki yüzüyle nasıl karşılaştığını anlatıyor..

     Bir çoğumuzun neşeli halleri dolayısıyla sempati duyduğumuz çingenelerin aslında ‘neşeliymiş’ gibi göründüğünü hayatlarının  bir çok noktasında acı,hüzün,ayrılık ve ölümle nasıl karşılaştıklarını harika melodilerle insanın Balkan kültürünü daha da yakından tanımasına sebep olacak bir film..Vizyona girdiği dönemde çok büyük etkiler uyandırdı.Her izlediğimde hem ümit,hem ümitisizlik hem hayaller kurduran hem hayal kırıklığı yaşatan hüzünlerle dalga geçmeyi öğreten ve ağlamaktan çok pınarlarını kurutan bu filmi izlemekten sıkılmıyorum..

  Yalan söylemenin,insan öldürmenin aslında hiç de zor olmadığını anlayınca, ‘’Kendime yalan söylediğimden bu yana artık kimseye inanmaz oldum ‘ diyerek harika bir tespite imza atmıştır.

Etkileyici  Başrol Perhan..

    Film karakterinden Perhan’ın kişisel özellikleri,yaşama bakış açısı,madalyonun diğer yüzüyle karşılaştıktan sonra insanlardan uzaklaşması ve yabancılık hissi beni film boyunca en etkileyen  kurgulardan biri oldu..Film hakkında çok detay vermemeye çalışıyorum fakat şunu da eklemeliyim ki anneleri olmayan çocukların,büyükannelerine bağlılıkları ve anne aşkı ile yaklaşımları beni derinden etkiledi..Bütün hayatını,bacaklarından rahatsız kardeşinin tedavisi ve sevdiği kız ile evlenmek için para kazanmak uğruna harcamış ama sonunda bambaşka bir Perhan olarak karşımıza gelmiştir.Film gerçekten insan psikolojisini derinden etkiliyor öyle ki,Perhan karakterini oynayan Davor Dujmovic’in,oynadığı rolün etkisinde kalarak intihar etmiştir..

Çingeneler Zamanı’nın  Müzikleri

Tabi ki Çingeneler Zamanı demişken muhteşem müziklerin sahibi Goran Bregoviç’in adını anmadan olmazdı..Bu filme katmış olduğu çok güzel melodileri ve yorumları var..

        Her izleyişimde beni derinden etkileyen bu filmin müzikali de umarım bir o kadar güzel ve etkileyicidir.Böylesi etkileyici bir filmin müzikalini sizlere duyurmakla kalmayıp birazda etkilerinden bahsetmek istedik. 31 Mart’ta Merinos Kültür Merkezinde sahnelenecek müzikal için tüm detaylara Gece Gündüz  Bursa ’dan ulaşabilirsiniz.. (www.gecegunduzbursa.com ) Ben vakit bulabilirsem Çingeneler Zamanı Müzikali’ni izlemeye muhakkak gideceğim.. Güzel bir etkinlik olacağını düşünüyorum..Bursa’da ne yapılır diyenler için çok güzel bir etkinlik.Kaçırmayın..

 

Benzer Yazılar

 • Kültür Sanat
 • 04.05.2018

Bilinmesi Gereken 9 Festival

 • Kültür Sanat
 • 06.01.2018

Kışın Ev veya AVM hapsinde olmayın!

 • Kültür Sanat
 • 07.01.2018

KENDİNİ KEŞFETMEK

 • Kültür Sanat
 • 10.01.2018

Bursa'da Öğrenciler Neler Yapabilir?

 • Kültür Sanat
 • 12.01.2018

Yorgunluktan Usananlara Tavsiyeler

 • Kültür Sanat
 • 28.05.2019

Bursa'nın Müzeleri